EB do końca roku 2020 – na czym się skoncentrować

Koronawirus i lockdown wywróciły do góry nogami strategię employer brandingową niejednej organizacji. Firmy chcąc nadal walczyć o swój wizerunek na rynku pracodawców musiały szybko zareagować na nową rzeczywistość i umiejętnie dostosować swój komunikat skierowany do pracowników i potencjalnych kandydatów do obecnych zagrożeń, trosk i lęków. Podsumowanie tego, co działo się w świecie EB w ubiegłym roku, najlepiej oddaje raport wyzwania employer branding 2020 opracowany przez HRM Institute.

Jakie działania warto podjąć w zakresie EB do końca 2020 roku?

Po pierwsze empatia – Zrozum pracowników, którzy mimo zagrożenia przychodzą do pracy, wejdź w buty pracujących z domu dzielących swój czas pracy z opieką nad dziećmi uczącymi się zdalnie. Bądź świadomy wątpliwości jakie ma kandydat starający się o pracę w czasie pandemii. 

employer branding pomoc pracownikom 2020

Postaw na bezpieczeństwo – to temat numer jeden i nic tego nie zmieni, dopóki nie zmniejszy się zachorowalność na koronawirusa. Nie pomijaj go w komunikacji wizerunkowej. A może nawet wyeksponuj i powiedz potencjalnym kandydatom jak radzicie sobie w pandemii, jak przeciwdziałacie zakażeniom pracowników, czy kryzys znacząco wpłynął  na Wasz biznes, czy może otworzyły się dla Was nowe możliwości.

jak pomóc zwalnianemu pracownikowi?

Współpracuj z biznesem. Jeżeli zarząd czy inni decydenci nie są przekonani o zasadności działań EB w pandemii i niechętnie przeznaczają na ten cel jakiekolwiek środki, uświadom im potrzebę ciągłego budowania wizerunku marki na rynku pracy , a zwłaszcza w czasach kryzysu. Niech brak zapotrzebowania na nowych pracowników nie oznacza zaprzestania aktywności employer brandingowych.

employer branding 2020 - wykorzystaj liderów

Zaangażuj liderów i przełożonych zespołów. EB to nie tylko temat HRowy.  Szefowie odgrywają teraz kluczową rolę w wspieraniu pracowników oraz utrzymaniu zaangażowania i motywacji do pracy w czasie kryzysu. To w jaki sposób realizują swoje zadanie decyduje nie tylko o pracy zespołów, ale również o tym jak postrzegają firmę pracownicy. Bardzo szybko informacja o jakości przywództwa w czasach kryzysu rozprzestrzeni się na rynku pracy.

employer branding 2020 wsparcie pracowników

Przede wszystkim do wewnątrz – wewnętrzny EB w 2020 to priorytet. W pierwszej kolejności dbaj o swoich pracowników. Nawet jeżeli nie wystarczy Ci środków i czasu, by angażować się tak jakbyś chciał/a w zewnętrzny employer branding, nic straconego. Twoi pracownicy zrobią to za Ciebie. To co mówią o firmie swoim znajomym i rodzinie trafia również do potencjalnych kandydatów, którzy albo poczują sympatię do marki albo będą omijać Wasz adres, zniechęceni opowieściami bliskich. 

na co postawić w eb 2020 komunikacja

Komunikacja wspierająca pracowników. Rozmowa z przełożonym, możliwość kontaktu (online) z kimś zaufanym, pomoc psychologiczna, zyskują w obecnej sytuacji więcej zwolenników niż chociażby statyczny jednokierunkowy przekaz publikowany w intranecie. Warto zainwestować w grupy dyskusyjne (nawet na Messengerze lub Whatsappie), dzięki którym kontakt ze współpracownikami odbywa się w czasie rzeczywistym i pozwala reagować na bieżąco na to co się dzieje w firmie.

jak prowadzić eb 2020

Wyeksponuj atrybuty marki pracodawcy adekwatne do sytuacji, czyli takie które w czasie pandemii mają duże znaczenie dla pracowników i potencjalnych kandydatów. Z pewnością znajdą się wśród nich bezpieczeństwo zatrudnienia, sposoby radzenia sobie z zagrożeniem covid-19 czy prognozy biznesowe dla marki w niedalekiej przyszłości. EB w 2020 roku wygląda inaczej niż dotychczas – warto, by Twoja firma mogła za tym nadążać.

wykorzystaj employer branding 2020 - prawdziwe historie

Prawdziwe historie pracowników – Czy dla potencjalnego kandydata bardziej wiarygodny będzie slogan na billboardzie, czy opinia pracownika zacytowana w zakładce kariera, ogłoszeniu czy profilu na Instagramie? Chcąc promować autentyczne wartości naszej organizacji zaprośmy do współpracy prawdziwych ambasadorów marki. Znajdziesz ich wśród pracowników 🙂

employer branding 2020 - finanse

Nie musi być drogo. Duże inwestycje w employer branding mogą nie wypalić w czasie pandemii. Szczególnie, jeżeli jesteśmy firmą, dla której strategia i osobny budżet na EB to wciąż pieśń przyszłości. Póki co trendy w employer brandingu 2020 są jasne: skoncentrujmy się na tym co mamy w zasięgu ręki, czyli zaangażowanych pracowników, ukryte talenty wewnątrz organizacji (grafika, video, social media, e-marketing itd.) i umiejętności negocjacyjne zakupowców oraz atrakcyjniejsze niż zwykle oferty na wykorzystanie narzędzi marketingu rekrutacyjnego.

Wyniki raportu EB 2020 HR Institute. Co mówią?

Niezależnie od tego, co już za nami, warto wykorzystać ostatnie 2 miesiące tego  roku i zadbać o employer branding w 2020 nawet wtedy, gdy przeżywamy apogeum pandemii w Polsce. Raport HR Institute podkreśla, że w pierwszej kolejności musimy zadbać o to, by pracownicy czuli się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli chcesz podzielić się historią EB w Twojej firmie – daj nam znać!

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy.
  • Dodaj komentarz