Pracownicy niższego szczebla aktywni na rynku pracy cenią sobie łatwość w sposobie aplikowania na ogłoszenie.
59% fachowców starałoby się chętniej o ofertę pracy, przy której nie ma konieczności wysyłania cv.(Źródło: Badanie Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy”)
Co więcej na taka potrzebę kandydatów coraz częściej odpowiadają pracodawcy. W pierwszym kwartale 2021 w kategorii ogłoszeń blue collar na Pracuj.pl udział zgłoszeń bez CV wynosił 44% (Źródło: Dane Pracuj.pl, Badanie responsywności i konkurencji za Q1 2021r.).
Czy nie warto się więc zastanowić, czy sposób aplikowania jaki proponujesz osobom zainteresowanym stanowiskami liniowymi jest dla nich wystarczająco zautomatyzowany i intuicyjny?
Jeżeli nie możesz zrezygnować z cv, warto zrewidować formularz rekrutacyjny i podjąć “odważną” decyzję o rezygnacji z niektórych pól do wypełnienia, by pozostać jedynie przy pozyskaniu danych, które są niezbędne do pierwszego kontaktu z kandydatem. Tu sprawdza się zasada mniej znaczy więcej, gdzie mniej czasu spędzonego na wypełnianiu zgłoszenia do pracy oznacza więcej aplikacji na Twoją ofertę.
Systemy rekrutacyjne w dużych korporacjach nie zawsze mają na względzie aspekty UX i często zamiast zachęcać skutecznie odstraszają kandydatów od aplikowania na ofertę pracy.
Kompromisowym rozwiązaniem tej sytuacji może być przeniesienie rekrutacji niższego szczebla do bardziej intuicyjnego ATS-u, innego niż ten, który narzuca korporacja. Przekonujące dla osób decyzyjnych w tej sprawie mogą być dane z raportów dotyczących candidate experience na rynku polskim, które udowadniają przewagę krótkich, intuicyjnych form aplikowania w przypadku sektora blue collar (Źródło: Dane Pracuj.pl, Badanie responsywności i konkurencji za Q1 2021r.).