„Na niebiesko”, czyli o tym jak tworzyć ogłoszenia dla pracowników fizycznych

Twoja pierwsza przygoda z poszukiwaniem kandydatów blue collar? A może kolejna w tym roku rekrutacja pracowników fizycznych? Nie będzie łatwo ją zrealizować mając na względzie aktualną sytuację na rynku pracy. Ofert na stanowiska liniowe coraz więcej a kandydatów wciąż za mało.

Oferty zatrudnienia same wpadają zarówno w ręce pracowników zadowolonych ze swojego miejsca pracy jak tych, którzy aktywnie szukają nowego pracodawcy.

Kampanie rekrutacyjne skierowane do pracowników fizycznych osaczają kandydatów zewsząd. Sponsorowane banery reklamujące oferty pracy widoczne są nie tylko w sieci ale też w przestrzeni miejskiej, w centrach handlowych, w bankomatach, w miejscach rozrywki (stokach narciarskich, w siłowniach, basenach) a ostatnio nawet na Librusie. Nie wspominając już o najstarszych i ciągle “żywych” nośnikach informacji jakimi są słupy ogłoszeniowe i tablice przy sklepach, kościołach parafialnych oraz przystanki autobusowe w małych miejscowościach.

 

Nawet jeżeli oferta pracy w Waszej firmie jest całkiem atrakcyjna, wyeksponować ją w gąszczu ogłoszeń konkurencji to nie łatwe zadanie.

 

Jednak zanim zabierzesz się za marketing rekrutacyjny sprawdź jak wygląda ogłoszenie, do którego chcesz kierować kandydatów z płatnej kampanii.

Wiedza o stanowisku to podstawa

rekruter w branży produkcyjnej

Źródło: www.unsplash.com

Niezależnie od tego, czy rekrutujesz w tej samej firmie od lat, czy od kilku dni upewnij się, że masz wystarczającą wiedzę o tym jak wygląda praca, którą mają wykonywać osoby zatrudnione przy Twoim wsparciu. Bez tego nawet nie porywaj się redagowanie ogłoszenia rekrutacyjnego, publikowanie swojego numeru telefonu w ofercie pracy i samodzielnego prowadzenia spotkań z kandydatami, bo i tak nie udzielisz im rzetelnej informacji o stanowisku. A jej brak spowoduje, że Twój kandydat szybko straci zainteresowanie ofertą. Drugiej szansy na nawiązanie z nim kontaktu prawdopodobnie nie będzie.

Korzystając z uprzejmości doświadczonego pracownika a najlepiej lidera, wybierz się do hali produkcyjnej, na budowę czy do magazynu, by doświadczyć środowiska pracy, hałasu, temperatury panującej na stanowisku pracy. Dotknij narzędzi jakimi będzie posługiwał się pracownik, odwiedź kantynę, szatnię, zobacz autobus jakim będzie dojeżdżał do firmy.  Wszystko po to, by jak najbardziej obrazowo opowiedzieć kandydatowi o ofercie, którą chcesz go zainteresować i być przygotowanym na jego pytania.

W treści ogłoszenia postaw na to, co najbardziej interesuje kandydata

Łatwo przeładować informacjami ofertę pracy. To zrozumiałe, że chcesz pokazać firmę z jak najlepszej strony i wylistować maximum benefitów, jakie oferuje pracodawca, nawet jeżeli dotyczą one zupełnie innej grupy zawodowej. Tylko komu to potrzebne?

Kandydatowi na stanowisko liniowe łatwiej będzie zapamiętać Twoje ogłoszenie jeżeli ograniczysz się do treści, które naprawdę go interesują.

Najważniejsze informacje dla kandydatów blue collar w ofertach pracy to:

  • wysokość wynagrodzenia
  • dokładna lokalizacja
  • rodzaj umowy
  • termin rozpoczęcia pracy
  • rodzaje benefitów

Badania candidate experience dostarczają coraz bardziej szczegółowych wskazówek o tym, jak powinna wyglądać struktura idealnej oferty pracy. Warto je śledzić i z nich korzystać.

Publikując ogłoszenia na Pracuj.pl możesz opisać warunki zatrudnienia na stanowiskach blue korzystając z nowego szablonu  Pracownicy fizyczni i fachowcy. Znajdziesz w nim nowe sekcje, w których dodasz informacje o:

  • składowych wynagrodzenia (podstawa, premie, prowizje, dodatki i inne)
  • pracy zmianowej
  • konkretnych dniach i godzinach pracy
  • możliwej pracy w nadgodzinach 

Jak w praktyce wygląda nagłówek ogłoszenia w kategorii blue collar w nowym layoucie Pracuj.pl? Zobacz poniżej👇

Pokaż jak się u Was pracuje

Jeżeli masz możliwość publikacji zdjęć w ogłoszeniu skorzystaj z niej dbając o to, aby wizualizacje towarzyszące treści oferty były adekwatne do stanowiska a tym samym wartościowe dla odbiorcy. 

Jakie zdjęcia powinny się znaleźć w galerii adekwatnej do oferty pracy w kategorii blue collar? Zobacz poniżej👇

Źródło: ogłoszenie firmy Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. na portalu Pracuj.pl

Źródło: ogłoszenie firmy Raben Logistics Polska Sp. z o.o. na portalu Pracuj.pl

Najczęstszym błędem w budowaniu ogłoszeń dla kandydatów na produkcję jest kopiowanie galerii zdjęciowych czy nagłówków graficznych z ogłoszeń – skierowanych do pracowników white collar. 

Zdjęcia, na których widać zespół uśmiechniętych inżynierów dyskutujących o projekcie wyświetlanym na monitorze komputera, czy panów w garniturach w czasie video konferencji, nie pomogą kandydatowi wyobrazić sobie miejsca pracy w hali produkcyjnej.

Napisz o warunkach pracy

Jeżeli na linii produkcyjnej dominuje praca manualna napisz o tym w ofercie, jeżeli komponenty, które będzie podnosił pracownik są ciężkie wspomnij o tym już w ogłoszeniu, powtórz na spotkaniu rekrutacyjnym a najlepiej zademonstruj na żywo w hali produkcyjnej.

Jeżeli z powodu pandemii nie możesz zaprosić kandydata do firmy, przygotuj film, w którym zobaczy prawdziwe środowisko pracy. Dzięki temu pomożesz mu podjąć świadomą decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu oferty jaką mu proponujesz. Video możesz zamieścić w ogłoszeniu (jeżeli portal rekrutacyjny daje taką możliwość), w zakładce kariera, w mediach społecznościowych lub wyświetlić w trakcie spotkania rekrutacyjnego.

Bez tego ryzykujesz wysoką rotacją wśród nowo zatrudnionych spowodowaną rozczarowaniem jakie wywołuje dysonans pomiędzy  treścią oferty rekrutacyjnej i obietnicami rekrutera  (często nie zorientowanego w realiach pracy) a tym, co nowy pracownik zastaje na stanowisku pracy.

Przykład video, jakie wprowadza kandydata w środowisko fabryczne bez odwiedzania firmy zobaczysz tutaj. Film jest jednym z kilku w cyklu „DO ROBOTY” zrealizowanego przez OLX.PL

Nazwij stanowisko adekwatnie do tego, co się za nim kryje

W jednym czasie na  portalu ogłoszeniowym kandydat może znaleźć kilkadziesiąt jeżeli nie kilkaset ofert o takiej samej nazwie stanowiska. Czym się różnią? Jakiej branży dotyczą?  Dowiaduje się dopiero po ich przeczytaniu. 

Twoją ofertę możesz wyróżnić już w nazwie dodając informację np. o branży w jakiej działa firma,  rodzaju uprawnień jakie są niezbędne na oferowanym stanowisku czy adnotację o tym, że doświadczenie nie jest konieczne. Taki dodatkowy opis zachęci do obejrzenia oferty kandydatów na których naprawdę Ci zależy. 

Dobrym przykładem takiego prostego zabiegu są poniższe oferty pracy – po lewej pochodząca z OLX.pl po prawej z Lento.pl.

Aplikowanie - ułatwiaj zamiast utrudniać

Pracownicy niższego szczebla aktywni na rynku pracy cenią sobie łatwość w sposobie aplikowania na ogłoszenie.

59% fachowców starałoby się chętniej o ofertę pracy, przy której nie ma konieczności wysyłania cv.(Źródło: Badanie Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy”)

Co więcej na taka potrzebę kandydatów coraz częściej odpowiadają pracodawcy. W pierwszym kwartale 2021 w kategorii ogłoszeń blue collar na Pracuj.pl udział zgłoszeń bez CV wynosił 44% (Źródło: Dane Pracuj.pl, Badanie responsywności i konkurencji za Q1 2021r.).

Czy nie warto się więc zastanowić, czy sposób aplikowania jaki proponujesz osobom zainteresowanym stanowiskami liniowymi jest dla nich wystarczająco zautomatyzowany i intuicyjny?

Jeżeli nie możesz zrezygnować z cv, warto zrewidować formularz rekrutacyjny i podjąć “odważną” decyzję o rezygnacji z niektórych pól do wypełnienia, by pozostać jedynie przy pozyskaniu danych, które są niezbędne do pierwszego kontaktu z kandydatem. Tu sprawdza się zasada mniej znaczy więcej, gdzie mniej czasu spędzonego na wypełnianiu zgłoszenia do pracy oznacza więcej aplikacji na Twoją ofertę.

Systemy rekrutacyjne w dużych korporacjach nie zawsze mają na względzie aspekty UX i często zamiast zachęcać skutecznie odstraszają kandydatów od aplikowania na ofertę pracy. 

Kompromisowym rozwiązaniem tej sytuacji może być przeniesienie rekrutacji niższego szczebla do bardziej intuicyjnego ATS-u,  innego niż ten, który narzuca korporacja. Przekonujące dla osób decyzyjnych w tej sprawie mogą być dane z raportów dotyczących candidate experience na rynku polskim, które udowadniają przewagę krótkich, intuicyjnych form aplikowania w przypadku sektora blue collar (Źródło: Dane Pracuj.pl, Badanie responsywności i konkurencji za Q1 2021r.).

Wybierz odpowiednie kategorie

Publikując ogłoszenie zadbaj o to, aby wyświetlało się w odpowiednich kategoriach i zawierało słowa kluczowe najczęściej wpisywane do wyszukiwarki przez kandydatów. Sprawdź w jakich kategoriach możesz publikować oferty pracy na wybranym przez Was portalu i jakich filtrów wyszukiwania może używać kandydat. Wszystko po to, aby kandydat z Twojej grupy docelowej z łatwością odszukał Twoje ogłoszenie.

Wyróżniaj, podbijaj, odświeżaj

Pamiętaj, że portale ogłoszeniowe oferują dodatkowe możliwości pozycjonowania Twojej oferty. Najczęściej nabywasz je w pakiecie kupując większą ilość ogłoszeń. Warto z nich skorzystać na przestrzeni zazwyczaj 30 dniowego okresu publikacji. Kandydaci wchodząc na strony z pracą automatycznie zwracają uwagę na te oferty, które wyświetlają się u góry strony, są podświetlone innym kolorem, czy są wyróżnione specjalną etykietą.

Czy masz świadomość na którym miejscu na liście wyszukiwania znajduje się Twoje ogłoszenie? Jaka część kandydatów dociera w to miejsce? Każdego dnia Twoje ogłoszenie przesuwa się na dalsze strony i w końcu zamyka listę podobnych sobie ofert.  Rzadko kiedy kandydat zagląda aż tak daleko więc oglądalność Twojej oferty spada. Nie musi tak być, jeżeli będziesz pamiętać o odświeżaniu i narzędziach służących wyróżnianiu ogłoszeń. Dzięki nim  przywrócisz swoją ofertę na pierwsze strony portalu. 

Zadbaj o komunikację z kandydatem

Bądź transparentny od pierwszego kontaktu z kandydatem. Postaraj się aby treść wiadomości powitalnej, jaką kandydat otrzymuje w podziękowaniu za złożoną aplikację, informowała go o możliwych scenariuszach dalszego procesu rekrutacji.

Sprecyzuj w jakim czasie kandydat może spodziewać się kontaktu z Twojej strony.

Jeżeli publikując ogłoszenie wiesz, że skontaktujesz się tylko z tymi osobami, które mają doświadczenie na analogicznym stanowisku, napisz, że w pierwszej kolejności zaprosisz na rekrutację kandydatów spełniających wymagania opisane w ofercie.

Jeżeli z jakiegoś powodu musisz chwilowo zamrozić rekrutację a ogłoszenie nadal jest widoczne na portalach, poinformuj w wiadomości automatycznej, że aplikacja kandydata będzie rozpatrywana w dłuższej perspektywie czasowej. Dzięki temu zmniejszysz ilość telefonów od kandydatów z zapytaniem o status aplikacji w Twoim procesie.

Hej, jestem rekruterem - poznaj mnie zanim się spotkamy

Znajoma twarz na rekrutacji? Z pewnością wpływa na obniżenie stresu przed nieznanym, w tym przypadku nową firmą  i spotkaniem z  rekruterem. Dlatego warto przedstawić się kandydatom już wcześniej, czy to w ogłoszeniu rekrutacyjnym czy w  mediach społecznościowych, a może w zakładce kariera, do odwiedzenia której zaprosisz kandydata przed spotkaniem.

Nie wkładaj garnituru do zdjęcia, które zamieścisz w swojej wizytówce. Zamiast budować w oczach kandydatów  wizerunek “poważnej pani/pana z biura”, skróć trochę i tak wirtualny dystans, dając się poznać jako osoba z pozytywną energią, podchodząca z entuzjazmem do każdego spotkania z kandydatem i bezpretensjonalna w komunikacji i wyglądzie zewnętrznym. Naturalność, uśmiech i odrobina poczucia humoru ze strony rekrutera mogą ułatwić kandydatowi pierwszy kontakt z nową firmą.

 

Źródło: www.unsplash.com

Źródło: www.unsplash.com

Dodaj opinie o firmie od pracowników

80% fachowców zwraca uwagę podczas rekrutacji na opinie o firmie, jej rynkową renomę, rozpoznawalność i wiarygodność. (Źródło:Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy”)

Skoro tak, wyjdź na przeciw tym oczekiwaniom i zamiast ubolewać nad zawartością portalu słynącego z wylewania żali na temat pracodawców, dostarcz kandydatom prawdziwych opinii pracowników na łamach ogłoszenia lub w zakładce kariera. 

To idealny pretekst by spotkać się z ambasadorami firmy jakich mamy wśród pracowników i razem z nimi przygotować wypowiedzi jakie możemy zacytować w kanałach rekrutacyjnych.

Jaki portal rekrutacyjny wybrać?

Czasy, w których raz sprawdzone źródło pozyskiwania kandydatów na określone stanowiska przynosiło stale dobre efekty dawno już minęły.

Dobrą praktyką jest testowanie eksperymentowanie i korzystanie z dobrodziejstw rynku, na którym pojawiają się co jakiś czas nowe portale rekrutacyjne. Ciekawi są ich nie tylko rekruterzy, ale przede wszystkim kandydaci, którzy słysząc w radio reklamę nowej aplikacji do poszukiwania pracy zaglądają do niej chociażby z ciekawości. Dlatego warto tam być nawet na chwilę i przyjrzeć się reakcjom kandydatów na ogłoszenia rekrutacyjne w nowym miejscu.

Ostatnio głośno zrobiło się o Aplikuj.pl, od jakiegoś czasu ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym kandydatom znalezienie pracy w bliskiej odległości od domu jest aplikacja Praca za rogiem.pl.

Z drugiej strony Twojej oferty w kategorii blue collar nie może zabraknąć w mediach, które 

aktualnie notują najwyższe wskaźniki oglądalności przez kandydatów z tej grupy zawodowej.

Jaki portale ogłoszeniowe są najbardziej popularne w zakresie publikacji ofert pracy w kategorii blue collar?

Trendy zebrane w sierpniu tego roku przez system rekrutacyjny Element  możecie zobaczyć tutaj https://elementapp.ai/blog/raport-z-portali-pracy-sierpien-2021-r).

Na potrzeby tego artykułu wybrałam dane dotyczące 3 branż  zatrudniających pracowników fizycznych.

Chcąc mieć pewność, że inwestycja w ogłoszenia jest trafiona, wybierz te portale, które okazują się najbardziej efektywne dla rekrutacji jakie prowadzisz.  Skąd czerpać taką wiedzę i na podstawie jakich danych podjąć właściwą decyzję?

Mierz efektywność portali

Aby wybrać najbardziej efektywny portal rekrutacyjny dla Twoich procesów w kategorii blue collar, obserwuj jaki efekt przynosi publikacja ofert w każdym z nich na poszczególnych etapach rekrutacji.

Jeżeli Twój ATS nie daje możliwości ustrukturyzowania takich danych w jednej matrycy stwórz ją sam/a. Może zainspiruje Cię poniższa tabela.

Na koniec krótkie podsumowanie👇

📌Bądź na bieżąco z oczekiwaniami kandydatów dotyczącymi zawartości ogłoszeń i sposobu aplikowania.

📌Sprawdzaj jakie nowości w publikacji i pozycjonowaniu ogłoszeń proponują portale i testuj nowe rozwiązania.

📌I koniecznie mierz efektywność źródeł pozyskiwania kandydatów!

Czy w firmie warto publikować informacje o wakatach na stanowiska liniowe

Z pewnością TAK. Informacja o nowej rekrutacji w pierwszej kolejności powinna ukazać się oczom pracowników – zanim powędruje na portale rekrutacyjne. Zwłaszcza jeżeli pracodawca cieszy się dobrą opinią pracowników i/albo bonus za polecenie nowej osoby do pracy jest wystarczająco atrakcyjny. Wtedy Twoja oferta ma szanse dotrzeć do szerokiego grona odbiorców spoza organizacji. Wszystko za sprawą pracowników którzy są najlepszymi ambasadorami firmy.

Czym powinno się różnić ogłoszenie wewnętrzne od tego publikowanego na portalach z pracą? 

W informacji o wolnych miejscach pracy, jaka publikujesz w organizacji możesz wskazać konkretny zespół i przełożonego, do którego trafią nowe osoby. Taki zabieg może pomóc pozyskać kandydatów z wewnątrz jak i z rekomendacji…pod warunkiem, że wskazana lokalizacja stanowiska ma dobrą markę w organizacji.

Firmowy newsletter rekrutacyjny ma sens kiedy jest aktualizowany na bieżąco i przyjmuje formę atrakcyjnego przekazu połączonego z łatwą formą aplikowania na otwarte stanowiska przez pracowników oraz rekomendowania kandydatów z zewnątrz. 

Publikując ogłoszenie rekrutacyjne pamiętaj o tym, że to coś więcej niż wiadomość do potencjalnego kandydata. To zaproszenie do firmy, które ma wywołać entuzjazm i motywację do jej poznania a może nawet do pozostania w niej na dłużej.

Źródło: www.unsplash.com

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy.
  • Dodaj komentarz