Outplacement bez firmy zewnętrznej?

Na skutek kryzysu gospodarczego wywołanego przez covid-19 niejedna firma, dla ratowania swojego biznesu, musiała podjąć trudną decyzję o pożegnaniu się z częścią pracowników. Przy całym zrozumieniu trudnej sytuacji w jakiej znajdują się zwalniani pracownicy, nie każda organizacja może pozwolić sobie na skorzystanie z profesjonalnego outplacementu. To wciąż usługa postrzegana jako bardzo kosztowna inwestycja. Czy tak jest naprawdę? Czy HR może zadziałać samodzielnie i przygotować zwalnianych do konfrontacji z obecnym rynkiem pracy?

Wchodząc w buty HRowca zapytaliśmy o to Iwonę Pogroszewską z firmy 4Directions, eksperta ds. wsparcia outplacementowego dla firm.

HR: Wyobraźmy sobie, że musimy zwolnić kilkaset osób. Nie chcemy ich zostawić bez wsparcia, ale nie mamy budżetu na skorzystanie z firmy zewnętrznej, która przeprowadzi dla nas outplacement. Co możemy zrobić?

Iwona Pogroszewska, Ekspert ds. outplacementu: W takiej sytuacji można zadziałać bezkosztowo na kilka sposobów:

zaangażować wewnętrzny zespół HR. Jeżeli przygotowujemy się do dużych zwolnień jest wysoce prawdopodobne, że osoby dotychczas zajmujące się procesami rekrutacyjnymi mają zdecydowanie mniej pracy, lub zostały jej zupełnie pozbawione. Stąd też zaproponowanie im nowych zadań będzie miało podwójną korzyść – obniży koszt zapewnienia zwalnianym wsparcia outplacementowego a dodatkowo rozwinie kompetencje pracowników HR.

przygotować warsztaty dla zwalnianych pracowników z podstawowych informacji dotyczących poruszania się po rynku pracy (przyda się katalog najpopularniejszych serwisów z ofertami pracy oraz lista agencji pracy tymczasowej czy headhunterskich)

pomóc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych (osobie, która nie szukała pracy od kilkunastu lat nie będzie tak łatwo napisać swoje cv od zera)

skontaktować się z działami HR  w innych firmach, które cały czas poszukują nowych pracowników

nawiązać kontakt z konkurencją w branży, by zaoferować zatrudnienie pracowników z którymi się żegnamy

Myślę jednak, że warto też porozmawiać z firmami, które wspierają pracodawców w zakresie  outplacementu. Wbrew pozorom podjęcie takiej współpracy nie musi oznaczać wysokich kosztów (z takimi często kojarzy się właśnie taka usługa postrzegana jako ekskluzywny program dla kadry managerskiej).

Moje doświadczenia z firmami opierają się na dostosowywaniu zakresu wsparcia outplacementowego do potrzeb i możliwości klientów. Czym innym jest outplacement indywidualny – długofalowy program realizowany w formule kilkumiesięcznej pracy z dedykowanym konsultantem, a czym innym są warsztaty grupowe skupiające się na najważniejszych aspektach związanych z odnalezieniem się na rynku pracy. Wszystko zależy od budżetu jakim dysponuje firma i grupą docelową, do jakiej kierujemy aktywności. Nie skreślajmy firm zewnętrznych na starcie, warto rozmawiać i znaleźć rozwiązanie, na które stać pracodawcę i przyniesie korzyści zwalnianym pracownikom.

outplacement bez firmy zewnętrznej

Jak pomóc pracownikowi, który zostaje zwolniony z dnia na dzień?

 •  Najważniejsza jest w tej sytuacji  komunikacja. To, w jaki sposób informujemy pracownika o tym, że zostaje zwolniony determinuje nie tylko jego stan psychiczny, ale również nastawienie do firmy oraz zainteresowanie wsparciem w odnalezieniu się na rynku pracy, jakie chcemy zaoferować. Dlatego też mendżerowie jak i zespoły HR powininni się dobrze przygotować do takiego spotkania. Komunikacja w procesie zmiany powinna być w dużej części oparta na empatii.
 • Rozpoczynając pracę ze zwalnianym pracownikiem skoncentrujmy się na odbudowaniu jego poczucia własnej wartości. Dopiero jak to zrobimy, możemy iść dalej, czyli przygotować go do wyjścia na rynek pracy i udziału w procesach rekrutacyjnych…
 • Wbrew pozorom cv nie jest czymś, co potrafi zrobić każdy. Źle przygotowane cv, może zaważyć na decyzji rekrutera o zaproszeniu kandydata na spotkaniu lub jego odrzuceniu. Dlatego nie powinniśmy pomijać wspólnego przygotowania dokumentu, który będzie wizytówką zawodową byłego pracownika.
 • Przygotujmy  pracownikowi referencje. Zadbajmy o to, aby zawierały treści budujące poczucia własnej wartości.

 

Jak przeprowadzić outplacement zdalnie?

Mamy bardzo dobre doświadczenia z prowadzeniem programów outplacement zdalnie i to na różnych szczeblach stanowiskowych. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszyscy są na to gotowi.

Zespół HR może przygotować samodzielnie zarówno aktywności online jak i stacjonarne. Na początek polecałabym przygotowanie pakietu materiałów , które pomogą odpowiedzieć na pytania, które  pojawią u zwolnionych pracowników prędzej czy później:

 • gdzie / jak szukać ofert pracy ?
 • jakiej pracy będę szukać?
 • jak budować sieć kontaktów?
 • jak przygotować skuteczne cv?
 • jakie są moje mocne strony? / nad czym muszę popracować?

Ponadto, warto zastanowić się nad utworzeniem “infolinii” dla zwalnianych pracowników. Przedstawiciele HR dostępni wybranych godzinach pod telefonem, mogliby podpowiedzieć jak przygotować cv, pomóc przygotować odpowiedzi na potencjalne pytania jakich spodziewamy się podczas rozmowy  kwalifikacyjnej, rozwikłać czasem skomplikowanie brzmiące zapisy z prawa pracy.

Webinary czy konsultacje indywidualne z pewnością będą atrakcyjne dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej. W czasie takich spotkań możemy przekazać zainteresowanym wskazówki nie tylko dotyczące cv i rozmowy kwalifikacyjnej, ale również te pomocne w budowaniu swojego wizerunku w mediach społecznościowych, odnalezieniu się w nowym środowisku pracy i adaptacji do  zmian, jakie są konsekwencjami zwolnienia w życiu prywatnym.

pomoc pracownikowi podczas zwolnienia

Czy zespoły HR są gotowe zmierzyć się z takimi zadaniami?

Zdarza się, że nie doceniamy możliwości, potencjału i talentów jakie mamy na pokładzie HR. Weźmy np. naszych rekruterów , to oni są ekspertami od lokalnego rynku pracy, oni wiedzą jak powinno wyglądać skuteczne cv, oni też mogę służyć pomocą w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Specjaliści ds.szkoleń czy rozwoju, doświadczeni w prowadzeniu warsztatów, nierzadko sięgający umiejętnie po formy coachingowe w pracy z pracownikami, mogliby wspomóc kompetencyjnie program wsparcia dla zwalnianych pracowników. Włączyć się w projektowanie i realizację webinarów i spotkań indywidualnych.

outplacement bez firmy zewnętrznej

Skąd wiemy, że outplacement się powiódł, czy nasi „byli pracownicy” znaleźli nowe miejsce, czy są zadowoleni ze wsparcia, z jakiego skorzystali?

Firmy prowadzące aktywności outplacementowe powinny prowadzić statystyki dotyczące zadowolenia klientów w trakcie i po zakończonym outplacemencie. Takich danych weryfikujących powodzenie programu outplacementowego powinien wymagać również od dostawcy klient.

My na bieżąco weryfikujemy satysfakcję uczestników naszych programów, korzystając z anonimowych ankiet. Nasze doświadczenia pokazują, że pracownicy naprawdę doceniają wsparcie ze strony pracodawców. Często decydując się na program outplacement nie do końca wiedzą, czego mogą się spodziewać. Natomiast już w trakcie jego trwania,  zachęcają kolejnych pracowników do współpracy z nami. Takie rekomendacje najbardziej nas cieszą:)

jak wesprzeć zwalnianego pracownika

Co zrobić kiedy zwalniany pracownik odrzuca chęć pomocy?

Emocje z czasem opadają. Jeżeli pracownik nie jest gotowy na przyjęcie wsparcia tu i teraz, przygotujmy pakiet materiałów, do których będzie mógł sięgnąć później. Zostawmy dane kontaktowe do osoby, z którą będzie mógł porozmawiać, poradzić się, podzielić się obawami, frustracjami. W końcu przyjdzie taki moment wyjścia na rynek pracy, kiedy nasz były pracownik może sobie uświadomić, że pomoc bardzo mu się przyda.

Komentarze

mood_bad
 • Brak komentarzy.
 • Dodaj komentarz