O co powinni zadbać pracodawcy w 2023 roku chcąc zatrzymać najlepszych i zainteresować swoją ofertą kandydatów o pożądanych kompetencjach?
Jakie postanowienia noworoczne w działaniach skierowanych do pracowników i kandydatów warto rozważyć?
Niestabilna sytuacja gospodarczo-polityczna nie sprzyja prognozowaniu długoterminowemu, w projektowaniu rozwiązań HR-owych. Chcąc usprawnić i uatrakcyjnić procesy w firmie w pierwszej kolejności weź pod uwagę perspektywę pracownika. Wsłuchaj się w jego potrzeby i potraktuj go jako klienta firmy.
Chcąc mierzyć efekty pracy HR-owej zainwestuj w angażującą komunikację z pracownikami i kandydatami. Przydługie badania ankietowe skierowane do pracowników warto zastąpić krótszymi w swojej formie jednak bardziej regularnymi puls-checkami na wybrane tematy. Przyda się również dedykowany kanał na czacie służący zbieraniu opinii, czy w przypadku pracowników produkcji aplikacja zachęcająca do komunikacji bezpośredniej na dany temat. Będąc gotowym na przyjęcie feedbacku, nawet tego negatywnego masz większą szansę na wykreowanie rozwiązania odpowiadającego pracownikom i tym samym pozyskanie ich zaufania.
W przypadku kandydatów pytaj o ich wrażenia ze spotkania z Waszą marką i zadowolenie z samego procesu rekrutacji. Jeżeli dodatkowo zadbasz o atrakcyjną niestandardową formę pozyskiwania feedbacku od kandydatów masz większą szansę na wyższy response rate.
Obie formy w przeciągu ostatniego roku stały się oczekiwanym benefitem i standardem wśród pracodawców. Natomiast ważne są zasady jej organizowania. Z punktu widzenia pracownika i kandydata dobrze jest podkreślić kto decyduje o wyborze konkretnej formy pracy(hybryda czy zdalna), ile razy w tygodniu/miesiącu pracownik powinien pracować z biura w przypadku hybrydy i w jakich godzinach rekomendowana jest praca zdalna.
Czy w przypadku pracy 100% zdalnej pracownikowi również przysługują nowoczesne narzędzia pracy (nawet ergonomiczne krzesło lub dofinansowanie jego zakupu).
Opieka medyczna, porady dietetyka, zdrowe przekąski, zachęta do wspólnych treningów, czy profilaktyczne badania to już coraz częściej standardowe benefity w firmach, dla których zdrowie pracowników ma znaczenie.
Nierzadko w ofercie dodatków pozapłacowych znajdziemy też masaże kręgosłupa czy wsparcie psychologiczne. Kafeterię benefitów służących zdrowiu pracowników warto mocno eksponować i przypominać w komunikacji wewnętrznej, tak by faktycznie korzystało z niej jak najwięcej pracowników.
Pracownicy stają się coraz bardziej wymagający wobec swoich pracodawców. Dlatego rozważając alternatywne oferty nie wystarczy już elastyczny czas pracy, pakiet standardowych benefitów czy możliwości rozwoju. Tam gdzie praca zdalna stała się już standardem, rośnie apetyt na nowoczesne benefity takie jak workation, 4 dniowy tydzień pracy czy urlop menstruacyjny.
Lada chwila firmy zaczną konkurować o kandydatów tego rodzaju udogodnieniami, które w pierwszej kolejności zagoszczą w kafeteriach benefitowych firm IT i być może przeniosą się również do innych branż?
Konsekwencją wysokiej inflacji jest nierzadko ograniczenie wydatków a czasem nawet rezygnacja z niektórych przyjemności. Chcąc wesprzeć pracownika w 2023 roku, wsłuchaj się w jego potrzeby i zaoferuj benefit pozapłacowy, który na nie odpowie Firmowa oferta benefitów nie zmieniana przez kilka ostatnich lat z pewnością straciła już na aktualności biorąc pod uwagę pandemię, wzrost cen i zmianę stylu życia spowodowaną pracą zdalną. Warto więc zapytać pracowników jak oceniają aktualną ofertę benefitową i zmodyfikować ją zgodnie z ich oczekiwaniami.
Sytuacja polityczno-gospodarcza na świecie jest wyjątkowo niestabilna, kryzys energetyczny nie jest już tylko hasłem z tabloidów, ale dotyka każdego z nas. Zanieczyszczenie planety i odczuwalne ocieplenie klimatu to już nie tylko ostrzeżenia naukowców, ale nasza codzienność.
Czy pracodawcom wypada więc milczeć w sprawach najważniejszych dla świata, które są tematem codziennych rozmów pracowników? Tym bardziej, że młodzi pracownicy coraz częściej poszukują pracodawcy, którego wartości są zbieżne z ich światopoglądem.
Oprócz zaangażowanego przekazu w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej popartego działaniem, niektóre firmy umożliwiają a wręcz zachęcają pracowników do udziału w akcjach wspierających zrównoważony rozwój. Taki rodzaj zaangażowania w sprawy ważne dla świata jest akceptowany nawet w godzinach pracy.
Zanim zamówisz kolejny welcome pack zastanów się jakich materiałów wykonano gadżety. Coraz więcej dostawców oferuje już przedmioty codziennego użytku z naturalnych surowców albo z recyklingu.
Warto też rozważyć zastąpienie tradycyjnych welcome packów zestawem artykułów zachęcających do zachowań eko w codziennym życiu – np. naturalna torba na zakupy w warzywniaku, pojemnik na domowy kompostownik, wielorazowe płatki kosmetyczne (dla pań), worki na śmieci wielorazowego użytku, słomki ekologiczne, roślinę w doniczce, konfiturę czy miód w słoiku od lokalnego dostawcy.
Informacja o tym, w jaki sposób pożegnasz się z pracownikiem nawet po kilku dniach pracy, albo z kandydatem, na którymś z etapów rekrutacji, rozchodzi się po rynku bardzo szybko. Zwłaszcza jeżeli mogliśmy zrobić to lepiej.
Warto więc zadbać o pozytywne doświadczenia zarówno pracowników jak i kandydatów, z którymi nie było nam po drodze. Być może wśród nich znajdziesz swoich przyszłych brand-ambasadorów, którzy opinię o firmie zbudowali będąc pod wrażeniem doświadczenia pożegnania, odejścia z niej czy odrzucenia w procesie rekrutacji.
Nie odkładaj na później analizy preferencji kandydatów dotyczących struktury informacji zwartych w ofertach zatrudnienia. Znajdziesz je w licznych raportach przygotowywanych przez portale pracy. Potrzeby kandydatów zmieniają się tak samo jak i zachowania użytkowników w sieci. Warto być na bieżąco, by zawartość oferty Waszej firmy była dopasowana do oczekiwań kandydata i zachęcała do aplikowania.
Sprawdź czy na Waszej stronie KARIERA oferty wyświetlają się poprawnie a przyciski „Aplikuj” kierują we właściwie miejsce.
Zadbaj o widoczność ofert pracy w firmowej komunikacji wewnętrznej, tak by Wasi pracownicy mogli bez problemu polecać kandydatów.
Początek roku to też dobra okazja do aktualizacji profilu pracodawcy w portalach pracy – nowe zdjęcia z ostatnich wydarzeń, odświeżona treść o firmie, informacje o najbardziej aktualnych projektach czy niepublikowane dotąd opinie pracowników sprawią, że kandydat zyska spójny obraz firmy z tym jaki zobaczy na żywo wchodząc do organizacji.
To już nie pora na wyświechtane slogany w ofertach pracy, stockowe zdjęcia, z których spoglądają uśmiechnięte twarze i lukrowaną rzeczywistość w filmach brandingowych. Prawdę o kulturze organizacyjnej i warunkach pracy najczęściej weryfikują pracownicy dzieląc się opiniami o swoim pracodawcy w mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi.
Zamiast więc przeznaczać duże budżety na pudrowanie wizerunku firmy w kolejnej kampanii, lepiej zainwestować w opracowanie autentycznego EVP, które będzie podstawą do zbudowania prawdziwego przekazu dla potencjalnych kandydatów.