Workation – jak to smakuje?

Praca zdalna – w naszej szerokości geograficznej zazwyczaj kojarzy się po prostu z biurkiem, laptopem i kubkiem kawy/herbaty. W dodatku zwalnia nas z dress codu (a już na pewno od pasa w dół – co stało się tematem żartów w mediach społecznościowych a nawet w reklamach telewizyjnych).

Jak wyobrażamy sobie pracę zdalną w egzotycznym i upalnym miejscu? Czy wiklinowy stół w miejsce biurka i orzeźwiająca lemoniada zamiast kawy bardziej do nas przemawia? Czy wysokie temperatury i pełne słońce motywują nas do pracy? To już kwestia indywidualnych preferencji.

Przenieśmy się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród turystów, ale również osób szukających nowych wyzwań zawodowych lub po prostu chcących pracować zdalnie z uroczego zakątka świata.

Byłam, pracowałam, rozmawiałam

Mając okazję pracować zdalnie w Dubaju, spotkałam kilka osób, dla których “workation” stał się codziennością, do której zdążyli przywyknąć. Czy nadal są zwolennikami takiego trybu realizacji zadań dla pracodawcy w Europie?

Bezapelacyjne korzyści:

  • słoneczna pogoda, egzotyczna przyroda i dostępność wielkomiejskich atrakcji z pewnością motywuje do pracy w tygodniu
  • możliwość spędzenia przerwy lunchowej na spacerze po plaży sprawia, że dzień pracy nie jest aż tak męczący
  • a w piątek – już po południu przełączamy się na tryb odpoczynku i nawet bez wyjeżdżania za miasto jesteśmy w centrum rekreacji
  • 2 dniowy urlop w tropikach co weekend – czy to nie brzmi wspaniale? 
  • w takich okolicznościach lepiej wypoczywamy, zwiedzamy nowe miejsca, korzystamy z lokalnych atrakcji, a to pozytywnie wpływa na naszą efektywność w pracy
 

Dodatkowe happy hours?

W Emiratach Arabskich integracja pracowników stanowi bardzo ważny aspekt w życiu firmowym.

Pracodawcy wspierają pracowników w integracji po godzinach zwłaszcza na świeżym powietrzu. Wiele firm zapewnia infrastrukturę rekreacyjną w postaci boisk i kortów zlokalizowanych na terenie zakładów pracy. 

Najczęściej wspólnie świętowane są jubileusze firmowe, organizowane są festyny rodzinne, gdzie pracownicy mogą spędzić czas ze sobą poza biurem, spotkać się z rodzinami kolegów z pracy, a przy okazji poznać inne kultury. Większość populacji Dubaju stanowią bowiem obcokrajowcy. 

 

Czyżby były jakieś ALE?

  • Pamiętajmy o różnicy czasowej, która wynosi dwie godziny. Jeżeli zaczynasz pracę równocześnie z zespołem w Europie (który startuje o 8.00)  – na Twoim zegarku będzie 10.00.
  • Kończysz o 18:00 kiedy jest już prawie ciemno. Znajdujemy się bliżej równika, stąd też czas trwania dnia i nocy przypomina bardziej proporcje 1:1. 
  • W krajach arabskich, do których zaliczamy Zjednoczone Emiraty Arabskie obowiązuje również inny rozkład weekendowy. Wypoczynek zaczynamy już w piątek, a pierwszym dniem pracy jest niedziela. Co oznacza, że z atrakcji weekendowych jakimi są chociażby dłużej otwarte restauracje i galerie handlowe możemy skorzystać na spokojnie głównie w sobotę.
 

Zatem czy naprawdę warto?

Słońce daje nam siły i energię do działania. Dobra pogoda i zieleń wpływają na nas uspokajająco i działają pozytywnie na nasze samopoczucie. Ostatnie dwa tygodnie spędzone w Dubaju uświadomiły mi, jak bardzo potrzebujemy zmiany otoczenia, jak nowe miejsca potrafią inspirować. 

Na skutek pandemii praca zdalna stała się bardzo popularna również w Polsce. Teraz zdecydowanie łatwiej uzyskać zgodę pracodawcy na home office. Jeżeli marzysz o tym by doświadczyć “workation” w ukochanym zakątku świata – skorzystaj  z tej opcji chociażby po to, by przekonać się, czy to coś dla Ciebie.

autor: Małgorzata Klęczek, prosto spod palm w biznesowym centrum Dubaju

Komentarze

  • Katarzyna
    21 maja 2021 w 15:19

    Witam,, to naprawdę super pracować w takich okolicznościach przyrody. Nic tak pozytywnie nie nastraja nas jak słońce dzięki czemu nasza wydajność wzrasta i poprostu chce się żyć!
    Pozdrawiam serdecznie Kasia 🤗

Dodaj komentarz